Zamów bezpłatną konsultację

+48 570 77 88 88

Leasing samochodów używanych
24 października 2020

Leasing auta używanego – co warto wiedzieć?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się w większości przypadków z koniecznością posiadania samochodu służbowego. Wielu przedsiębiorców woli w takiej sytuacji skorzystać z leasingu a potencjalną gotówkę przeznaczyć na nowe inwestycje i rozwój firmy. Leasing auta używanego to wygodna forma finansowania, która jest dostępna dla szerokiego grona odbiorców i ma wiele korzyści - sprawdź co powinieneś wiedzieć.

 

Leasing używanego samochodu - podstawowe informacje

Procedura leasingu auta używanego jest bardzo zbliżona do postępowania w przypadku leasingu nowego pojazdu. Rozpoczyna się ona od podpisania umowy cywilnoprawnej, w ramach której leasingodawca zobowiązuje się do nabycia danego auta i oddania go w użytkowanie leasingobiorcy. Leasingobiorca natomiast jest zobligowany zapisami umowy do uiszczania comiesięcznych rat leasingowych oraz (opcjonalnie) jednorazowego wkładu własnego -tzw. czynszu inicjalnego. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na leasing operacyjny lub finansowy -większa popularnością cieszy się pierwszy rodzaj.

 

Leasing operacyjny i finansowy

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na leasing operacyjny, nie wpisuje pojazdu do ewidencji środków trwałych i nie odlicza amortyzacji. Ma za to możliwość doliczenia całej raty leasingowej oraz opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może (ale nie musi) wykupić auto po proporcjonalnie niższej cenie. W leasingu finansowym leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu – auto zostaje zaliczone do jego środków trwałych i ma on prawo dokonywać odpisy amortyzacyjne. Limit do jakiego może amortyzować pojazd to: do 150 tys. zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych. W ramach leasingu finansowego właściciel auta może zaliczyć do KuP część odsetkową rat leasingowych  a po zakończeniu umowy staje się formalnym właścicielem samochodu.

 

Leasing auta używanego – oferta leasingodawców

W zależności od polityki poszczególnych firm leasingowych warunki ubiegania się o taką formę finansowania mogą przybierać nieco inną postać, niemniej najczęściej kształtują się one następująco:

Wiek pojazdu - firmy leasingowe zazwyczaj nie chcą ryzykować finansowania aut starych, dlatego najczęściej wiek auta w dniu podpisaniu umowy wynosi 4-6 lat (górna granica to 10 lat),

  • Maksymalny czas trwania leasingu – wynika bezpośrednio z wieku leasingowego auta i jest ustalany zgodnie zasadą: wiek i okres leasingu auta sumarycznie nie mogą przekraczać 8-10 lat. Zatem auto 3-letnie może być leasingowane np. przez5 lat a pięciolatek już tylko 3.

  • Czynsz inicjalny – w przypadku zakupu auta używanego zwykle wymagana jest opłata wstępna i może być ona trochę wyższa niż w przypadku aut nowych. Ostateczna kwota zależy  wielu czynników tj. polityka leasingodawcy, warunki umowy, wiek samochodu czy pochodzenie auta.

  • Pochodzenie pojazdu używanego – w zależności od procedur przyjętych przez danego leasingodawcę  brane są pod uwagę tylko auta używane kupowane od autoryzowanego dealera lub dopuszcza się też możliwość kupna samochodu z komisu czy od importera.

 

Leasing auta używanego – jakie procedury obejmuje?

Ilość dokumentów zależy od rodzaju przyjętej procedury – jeśli  działa się wg tzw. procedury uproszczonej wystarczy okazać firmie leasingowej dowód osobisty i dokumenty rejestrowe. Weryfikowana jest także wypłacalność danej firmy. Takie podejścia pozwala na leasing auta używanego także firmom młodym, które nie mają za sobą bogatej historii i np. odpowiedniej zdolności kredytowej, by móc skorzystać z kredytu. Jeśli konieczne jest działanie zgodnie ze standardowymi procedurami osoba ubiegająca się o leasing musi przedstawić firmie leasingowej stosowne zaświadczenia finansowe. Leasing auta używanego można finalizować  na podstawie faktury VAT 23%,faktury VAT marża lub umowy kupna-sprzedaży.  

 

Odwiedź stronę PremiumLeasing24, aby dowiedzieć się więcej na temat warunków leasingu samochodu używanego. Nasi doradcy posiadają wieloletnie doświadczenie oraz aktualną wiedzę na temat dostępnych na rynku propozycji. Dokładamy wszelkich starań aby znaleźć dla naszych klientów najlepsze rozwiązania!

ikona email   biuro@premiumleasing24.pl

ikona   +48 515 101 113

Firma leasingowa PremiumLeasing

facebook ikona

Strony internetowe Bydgoszcz

projekt i wykonanie copyright 2021