Wszystko co powinieneś wiedzieć o leasingu samochodów używanych

Data: 2019-01-16

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku firmy leasingowe posiadają w swojej ofercie zarówno leasing nowych aut ale także samochodów używanych. Jest to bardzo korzystna forma finansowania i dlatego przedsiębiorcy chętnie po nią sięgają. Warto jednak pamiętać, że trzeba spełnić kilka podstawowych warunków aby móc finansować w ten sposób samochód używany.
Główne elementy na które należy zwrócić uwagę to maksymalny wiek pojazdu, okres jego finansowania oraz pochodzenie.
Choć nadal wiele firm leasingowych preferuje tylko leasing nowych samochodów coraz więcej z nich otwiera się na rynek aut używanych. Każda firma określa swoją politykę działania, która pozwala na mniejsze lub większe odstępstwa od ogólnie przyjętej rynkowej normy.

Wiek pojazdu
Z założenia im nowsze auto tym łatwiej dostaniemy na nie leasing i na lepszych warunkach możemy go sfinansować.
Najchętniej leasingowane są samochody 3-4 letnie, znaczna część firm dopuszcza możliwość finansowania w ten sposób pojazdów 4-6 letnich.
Przy starszych samochodach możliwości są już mocno ograniczone, choć zdarzają się firmy, które akurat wyspecjalizowały się w tej niszy.

Okres leasingu
Obowiązująca zasada zakłada, że okres leasingu + wiek pojazdu nie powinny przekroczyć 8 lat. A zatem leasingując samochód 1-3 letni możemy podpisać umowę na okres do 60 miesięcy, 4-letni na okres 48 miesięcy, 5-letni na okres 36 miesięcy a 6-letni na 24 miesiące. Oczywiście wszelkie odstępstwa od ogólnej zasady są do ustalenia z konkretną firmą.

Czynsz inicjalny
Minimalna wpłata początkowa przy leasingu samochodu używanego najczęściej oscyluje w przedziale 10-15 % jego wartości, maksymalna natomiast to 45%.
Finalna wysokość opłaty wstępnej jest wypadkową polityki danej firmy, wieku pojazdu i źródła pochodzenia pojazdu a także procedury, w ramach której będzie finansowany.

Źródło, czyli wiarygodny dostawca
Firmy leasingowe preferują dostawców „sprawdzonych” – a więc większe, rzetelne firmy – autoryzowanych dealerów, stabilnie funkcjonujące na rynku komisy itp. W przypadku małych nieznanych firm, okazjonalnych handlarzy, osób prywatnych temat może być trudniejszy, aczkolwiek nie niemożliwy – zależy to od podejścia firmy udzielającej leasingu.
Podejście bardziej restrykcyjne jest podyktowane troską o bezpieczeństwo zakupu- w razie jakichkolwiek problemów, sporów czy wad firma leasingowa - jako właściciel przedmiotu - woli wyjaśniać takie kwestie z wiarygodną firmą.

Dokumenty zakupu – faktura VAT
Najkorzystniejszą opcją jest wybór samochodu, które zostanie sprzedany na pełnej fakturze VAT. W przypadku faktury VAT-marża jest to też możliwe, ale nie każde firmy podejmą się realizacji takiej transakcji a koszty finansowania są dla lesingobiorcy zazwyczaj wyższe.
Należy pamiętać, ze leasingodawca najczęściej nie sprawdza zbyt szczegółowo stanu nabywanego pojazdu. Część firm wykonuje obowiązkowo wycenę – jest to wydatek rzędu 200-300 zł po stronie leasingobiorcy - która nie wnosi realnie zbyt wartościowej wiedzy jeśli chodzi o jakieś ukryte mankamenty i wady pojazdu.
Leasingować można zarówno auto pochodzące z polskiego salonu jak i te sprowadzane z zagranicy. W przypadku tych drugich najprostszym sposobem jest sprowadzenie preferowanego auta za pośrednictwem komisu.
Dokumenty jakie będą potrzebne to najczęściej dokumenty rejestrowe firmy, dowód osobisty, NIP, deklaracja PIT i CIT obrazująca dochody z ostatnich 12 miesięcy oraz zaświadczenie z US o braku zaległości finansowych wobec państwa. Czasami również wymagana jest wycena rzeczoznawcy.

Jeśli więc zależy nam nabyciu auta, jednak z różnych względów:
nie chcemy jednorazowo wydawać wielkich pieniędzy,
nie chcemy wiązać się wysoki stałymi opłatami przez kilka najbliższych lat,
zależy nam na w miarę nowym aucie w dobrym stanie,
wówczas leasing samochodu używanego jest najlepszą alternatywą.

Za stosunkowo niewielkie pieniądze zyskujemy środek transportu/narzędzie pracy a leasing samochodu pozwala nam na odliczenia od podatku a także uproszczenie całej procedury w porównaniu z formalności kredytowymi w banku.