Zamów bezpłatną konsultację

+48 570 77 88 88

leasing samochodów używanych
17 marca 2020

Wszystko co powinieneś wiedzieć o leasingu samochodów używanych

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku firmy leasingowe posiadają w swojej ofercie zarówno leasing nowych aut ale także samochodów używanych. Jest to bardzo korzystna forma finansowania i dlatego przedsiębiorcy chętnie po nią sięgają. Warto jednak pamiętać, że trzeba spełnić kilka podstawowych warunków aby móc finansować w ten sposób samochód używany.Główne elementy na które należy zwrócić uwagę to maksymalny wiek pojazdu, okres jego finansowania oraz pochodzenie.Choć nadal wiele firm leasingowych preferuje tylko leasing nowych samochodów coraz więcej z nich otwiera się na rynek aut używanych. Każda firma określa swoją politykę działania, która pozwala na mniejsze lub większe odstępstwa od ogólnie przyjętej rynkowej normy.

 

Wiek pojazdu

Z założenia im nowsze auto tym łatwiej dostaniemy na nie leasing i na lepszych warunkach możemy go sfinansować.Najchętniej leasingowane są samochody 3-4 letnie, znaczna część firm dopuszcza możliwość finansowania w ten sposób pojazdów 4-6 letnich.Przy starszych samochodach możliwości są już mocno ograniczone, choć zdarzają się firmy, które akurat wyspecjalizowały się w tej niszy.

 

Okres leasingu

Obowiązująca zasada zakłada, że okres leasingu + wiek pojazdu nie powinny przekroczyć 8 lat. A zatem leasingując samochód 1-3 letni możemy podpisać umowę na okres do 60 miesięcy, 4-letni na okres 48 miesięcy, 5-letni na okres 36 miesięcy a 6-letni na 24 miesiące. Oczywiście wszelkie odstępstwa od ogólnej zasady są do ustalenia z konkretną firmą.

 

Czynsz inicjalny

Minimalna wpłata początkowa przy leasingu samochodu używanego najczęściej oscyluje w przedziale 10-15 % jego wartości, maksymalna natomiast to 45%.Finalna wysokość opłaty wstępnej jest wypadkową polityki danej firmy, wieku pojazdu i źródła pochodzenia pojazdu a także procedury, w ramach której będzie finansowany.

 

Źródło, czyli wiarygodny dostawca

Firmy leasingowe preferują dostawców „sprawdzonych” – a więc większe, rzetelne firmy – autoryzowanych dealerów, stabilnie funkcjonujące na rynku komisy itp. W przypadku małych nieznanych firm, okazjonalnych handlarzy, osób prywatnych temat może być trudniejszy, aczkolwiek nie niemożliwy – zależy to od podejścia firmy udzielającej leasingu.Podejście bardziej restrykcyjne jest podyktowane troską o bezpieczeństwo zakupu- w razie jakichkolwiek problemów, sporów czy wad firma leasingowa - jako właściciel przedmiotu - woli wyjaśniać takie kwestie z wiarygodną firmą.

 

Dokumenty zakupu – faktura VAT

Najkorzystniejszą opcją jest wybór samochodu, które zostanie sprzedany na pełnej fakturze VAT. W przypadku faktury VAT-marża jest to też możliwe, ale nie każde firmy podejmą się realizacji takiej transakcji a koszty finansowania są dla lesingobiorcy zazwyczaj wyższe.Należy pamiętać, ze leasingodawca najczęściej nie sprawdza zbyt szczegółowo stanu nabywanego pojazdu. Część firm wykonuje obowiązkowo wycenę – jest to wydatek rzędu 200-300 zł po stronie leasingobiorcy - która nie wnosi realnie zbyt wartościowej wiedzy jeśli chodzi o jakieś ukryte mankamenty i wady pojazdu.Leasingować można zarówno auto pochodzące z polskiego salonu jak i te sprowadzane z zagranicy. W przypadku tych drugich najprostszym sposobem jest sprowadzenie preferowanego auta za pośrednictwem komisu.Dokumenty jakie będą potrzebne to najczęściej dokumenty rejestrowe firmy, dowód osobisty, NIP, deklaracja PIT i CIT obrazująca dochody z ostatnich 12 miesięcy oraz zaświadczenie z US o braku zaległości finansowych wobec państwa. Czasami również wymagana jest wycena rzeczoznawcy.Jeśli więc zależy nam nabyciu auta, jednak z różnych względów:nie chcemy jednorazowo wydawać wielkich pieniędzy,nie chcemy wiązać się wysoki stałymi opłatami przez kilka najbliższych lat,zależy nam na w miarę nowym aucie w dobrym stanie,wówczas leasing samochodu używanego jest najlepszą alternatywą.

 

Za stosunkowo niewielkie pieniądze zyskujemy środek transportu/narzędzie pracy a leasing samochodu pozwala nam na odliczenia od podatku a także uproszczenie całej procedury w porównaniu z formalności kredytowymi w banku.

 

 

ikona email   biuro@premiumleasing24.pl

ikona   +48 515 101 113

Firma leasingowa PremiumLeasing

facebook ikona

Strony internetowe Bydgoszcz

projekt i wykonanie copyright 2021