Zamów bezpłatną konsultację
Przejęcie leasingu (cesja leasingu) to jeden ze sposobów finansowania środków trwałych. Polega na przeniesieniu praw i zobowiązań wynikających z umowy leasingu na firmę trzecią. Może być on korzystny dla obu stron biorących udział w tym procesie - dla leasingobiorcy to szansa na szybkie uwolnienie się od zobowiązań wynikających z umowy leasingowej a dla nowego nabywcy to okazja użytkowania środka trwałego na atrakcyjniejszych warunkach niż standardowy leasing. Na czy polega cesja leasingu i co warto wiedzieć zanim się na nią zdecydujemy? O tym poniżej.
Leasingobiorca nie może dowolnie wybrać firmy, na którą zostaną przeniesione prawa i obowiązki leasingowe. Po wskazaniu, leasingodawca musi dokonać formalnej weryfikacji, która przebiega w zbliżony sposób do procesu weryfikacyjnego, jakiemu poddawany jest każdy leasingobiorca. Cesja leasingu w większości przypadków dotyczy samochodów osobowych -wtedy wniosek o przejęcie rozpatruje w uproszczonej procedurze.
Co ważne, w przypadku cesji przedsiębiorca "oddający" leasing nie musi dokonywać korekty w rozliczeniach podatkowych. Przedsiębiorca przejmujący leasing dokonuje odliczeń VAT w sposób typowy dla umowy leasingowej. Jeśli w umowie przejęcia leasingu pojawi się odstępne, wówczas trzeba będzie od niego rozliczyć VAT.
Typowe koszty leasingobiorcy wynikające z odstąpienia od leasingu to:
opłata manipulacyjna - zwykle oscyluje w przedziale 500-1000 zł,
opłaty związane z ubezpieczeniem środka trwałego - ubezpieczenie może przejść na nowego użytkownika, ale może też istnieć sposobność na wycofanie pieniędzy za okres, w którym ubezpieczenie nie będzie działało.
Jeśli zależy Ci na elastyczności, dobrej ofercie, najlepszych rozwiązaniach finansowych i podatkowych Sprawdź ofertę lub zamów konsultacje z doradcą Premium Leasing, który pomoże w doborze najkorzystniejszego rozwiązania!
projekt i wykonanie 2021