Zamów bezpłatną konsultację

+48 570 77 88 88

Leasing maszyn używanych
17 września 2020

Przejęcie leasingu,  cesja leasingu - na czym polega?

Przejęcie leasingu (cesja leasingu) to  jeden ze sposobów finansowania środków trwałych. Polega na przeniesieniu praw i zobowiązań wynikających z umowy leasingu na firmę trzecią. Może być on korzystny dla obu stron biorących udział w tym procesie - dla leasingobiorcy to szansa na szybkie uwolnienie się od zobowiązań wynikających z umowy leasingowej a dla nowego nabywcy to okazja użytkowania środka trwałego na atrakcyjniejszych warunkach niż standardowy leasing. Na czy polega cesja leasingu i co warto wiedzieć zanim się na nią zdecydujemy? O tym poniżej.

 

Przejęcie leasingu - najczęstsze powody

Najpopularniejszą formą leasingu jest leasing operacyjny. W ramach umowy, leasingobiorca zobowiązuje się do płacenia miesięcznych rat przez okres, który wynosi min. 40% okresu ustalonego w prawie do amortyzacji danego środka trwałego. Jeśli leasingujemy samochód będzie to zwykle dwa lata, umowa na leasing maszyn może obowiązywać trzy lata. W tym czasie w firmie może zajść wiele zmian - począwszy od redukcji etatu, do którego był przydzielony dany środek trwały po kłopoty finansowe, utrudniające dalsze spłaty i  wykup. Zwrócenie środka trwałego lub jego wcześniejszy wykup zwykle narażają przedsiębiorcę na straty, dlatego też cesja leasingu to w takiej sytuacji najrozsądniejsze rozwiązanie.

 

Kto może przejąć leasing?

Leasingobiorca nie może dowolnie wybrać firmy, na którą zostaną przeniesione prawa i obowiązki leasingowe. Po wskazaniu, leasingodawca musi  dokonać formalnej weryfikacji, która przebiega w zbliżony sposób do procesu weryfikacyjnego, jakiemu poddawany jest każdy leasingobiorca. Cesja leasingu w większości przypadków dotyczy samochodów osobowych -wtedy wniosek o przejęcie rozpatruje w uproszczonej procedurze.

 

Przejęcie leasingu - co jest ważne dla nowego leasingobiorcy?

Podczas zajmowania się formalnościami należy dokładnie sprawdzić, czy nie pojawiły się istotne zmiany w postanowieniach umowy. Gdyby tak się zdarzyło umowa byłaby potraktowana jako nowa i zostałaby zawarta na standardowy okres czasu. 

Co ważne, w przypadku cesji  przedsiębiorca "oddający" leasing nie musi dokonywać korekty w rozliczeniach podatkowych. Przedsiębiorca przejmujący leasing dokonuje odliczeń VAT w sposób typowy dla umowy leasingowej. Jeśli w umowie przejęcia leasingu pojawi się odstępne, wówczas trzeba będzie od niego rozliczyć VAT.

 

Ile kosztuje cesja leasingu?

Typowe koszty leasingobiorcy wynikające z odstąpienia od leasingu to:

  • opłata manipulacyjna - zwykle oscyluje w przedziale 500-1000 zł,

  • opłaty związane z ubezpieczeniem środka trwałego - ubezpieczenie może przejść na nowego użytkownika,  ale może też istnieć sposobność na wycofanie pieniędzy za okres, w którym ubezpieczenie nie będzie działało.
     

Odstępne przy cesji 

Odstępne przy cesji leasingu jest to indywidualnie ustalana opłata uiszczana przez nowego leasingobiorcę dotychczasowemu leasingobiorcy (który zapłacił opłatę początkową oraz finansował do tej  pory raty miesięczne).  Zatem, jeśli wartość rynkowa przedmiotu jest wyższa niż raty, które pozostały jeszcze do końca umowy odstępne będzie proporcjonalnie wyższe niż w sytuacji, gdy do końca umowy jest jeszcze wiele czasu. 

 

Jeśli zależy Ci na elastyczności, dobrej ofercie, najlepszych rozwiązaniach finansowych i podatkowych Sprawdź ofertę lub zamów konsultacje z doradcą Premium Leasing, który pomoże w doborze najkorzystniejszego rozwiązania!

ikona email   biuro@premiumleasing24.pl

ikona   +48 515 101 113

Firma leasingowa PremiumLeasing

facebook ikona

Strony internetowe Bydgoszcz

projekt i wykonanie copyright 2021