Zamów bezpłatną konsultację

+48 570 77 88 88

leasing samochodu
30 listopada 2020

 Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu po wykupie z leasingu?

Rejestracja samochodu, który został wykupiony z leasingu to dosyć prosta sprawa - należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Sprawdź ile jest czasu na przerejestrowanie auta i jakie dokumenty są do tego potrzebne.

 

Obowiązek zgłoszenia nabycia auta – zmiany w przepisach

 

Od 1 stycznia 2020 roku w życie weszły przepisy nakładające sankcje na osoby, które  nie zawiadomią starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu  w terminie nieprzekraczającym 30 dni. Choć  obowiązek ten był uregulowany prawnie wcześniej,  to przepisy  nie określały jednak żadnych konsekwencji niestosowania się do tego zapisu  - w praktyce był to więc „martwy” zapis.  Zmiany ze stycznia przewidują dla osób, które nie dokonają rejestracji we wskazanym terminie karę pieniężną w przedziale 200-1000 zł.
 

Co istotne, w związku z epidemią koronawirusa, pojawił się zapis wydłużający czas na rejestrację z 30 do 180 dni. Z tego udogodnienia mogą skorzystać jedynie osoby, które nabyły auto podlegające obowiązkowi rejestracji po 1 marca 2020. Wydłużony termin rejestracji obowiązuje natomiast do końca 2020 roku.

 

Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu – niezbędne dokumenty

 

Wykaz dokumentów potrzebnych do rejestracji po wykupie auta z leasingu może różnić się w zależności od tego kto nabywa samochód. W praktyce mamy do czynienia z dwiema sytuacjami: gdy rejestrującym auto jest leasingobiorca lub gdy firma, która wykupiła samochód z leasingu sprzedaje go kolejnej osobie.

 

Leasingobiorca przygotowujący się do rejestracji auta potrzebuje:

  • fakturę VAT wykupową, 

  • kartę pojazdu,

  • KRS leasingodawcy (nie jest to regułą, niemniej niektóre Wydziały Komunikacji wymagają przedstawienia tej informacji),

  • dowód rejestracyjny,

  • obecne tablice rejestracyjne,

  • aktualne badania techniczne.
     

Z tym pakietem wystarczy udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji i wypełnić stosowny wniosek. Obecnie w życie wchodzi coraz więcej rozwiązań online ułatwiających załatwianie formalności w urzędach, w tym spraw związanych z rejestracją auta, dlatego warto zapoznać się z informacjami na stronie www danego urzędu.
 

Kolejny właściciel auta, który nabywa je od leasingobiorcy (po wykupie), powinien przygotować taki sam pakiet dokumentów jak powyżej. Ponadto, musi mieć ze sobą  fakturę/umowę kupna-sprzedaży zawartą z dotychczasowym leasingobiorcą oraz oryginał faktury pośredniej. Wspomniany dokument to faktura wykupowa od leasingodawcy, zgodnie z którą własność jest przeniesiona na leasingobiorcę. Należy mieć na uwadze, że jeśli auto „przeszło” przez kilku właścicieli trzeba będzie udokumentować te pośrednie transakcje podczas rejestracji. Przykładowo, jeśli firma X leasingująca auto wykupiła je (otrzymała fakturę)  a następnie od razu sprzedała je do komisu (gdzie otrzymała kolejną fakturę), to klient komisu nabywając auto (z fakturą 3) będzie zobowiązany przedstawić w Wydziale Komunikacji wszystkie te faktury (oryginał lub z  kopię z poświadczeniem za zgodność z oryginałem).
 

Leasing samochodu a także możliwość jego wykupu po zakończeniu umowy są najczęściej bardzo korzystnymi rozwiązaniami dla firm. Wybierając jako partnera biznesowego Premium Leasing możesz mieć pewność, że decyzje podjęte w sprawie leasingu będą opłacalne dla Twojej firmy.
 

Doradca leasingowy Premium Leasing odpowie na omówione w artykule i inne szczegółowe pytania związane z leasingiem aut, maszyn, urządzeń czy procedurami wykupu. Razem z nami znajdziesz najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy i poznasz wszystkie dostępne możliwości. Wspólnie zajmiemy się wszystkimi formalnościami, tak abyś mógł się cieszyć spersonalizowaną i korzystną umową leasingową. 

ikona email   biuro@premiumleasing24.pl

ikona   +48 515 101 113

Firma leasingowa PremiumLeasing

facebook ikona

Strony internetowe Bydgoszcz

projekt i wykonanie copyright 2021