Zamów bezpłatną konsultację
Leasing to powszechna metoda finansowania umożliwiająca zakup środków trwałych. Przedsiębiorca w szybki sposób pozyskuje narzędzia niezbędnego do prowadzenia działalności a dzięki temu zabezpiecza podstawowe działania zarobkowe firmy. Jednocześnie daje mu to szerokie spektrum możliwości optymalizacji podatkowej.
Co warto leasingować?
Definicja leasingu określa, że podlegają mu zasadniczo wszystkie środki trwałe – zarówno nowe jak i używane, ruchome lub nieruchome. W tej pojemnej kategorii mieszczą się maszyny produkcyjne i rolnicze, sprzęt medyczny, urządzenia biurowe i sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem a także inne specjalistyczne sprzęty oraz pojazdy – od osobowych po ciężarowe.
Poszukiwania leasingu na własną rękę to duże wyzwanie dlatego najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm leasingowych. Należy pamiętać, że część firm specjalizuje się w konkretnych branżach, więc jest to również istotne kryterium wyboru. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontakt. Nasz Dział Handlowy w sposób profesjonalny doradzi i dobierze rozwiązanie dopasowane do Państwa oczekiwań. Dla nas pojęcie trudnych przypadków nie istnieje. Skontaktuj się z nami i sprawdź!
Jaka jest różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym?
Dostępne są trzy rodzaje leasingu, przy czym w Polsce stosowane są najczęściej dwa z nich. Bardziej popularną formą jest leasing operacyjny. Zaletą tej opcji jest to, że cała rata leasingowa stanowi dla leasingobiorcy koszt uzyskania przychodu, więc może odliczyć tę kwotę od podatku. Trzeba jednak pamiętać, że sam środek trwały będący przedmiotem leasingu nie jest amortyzowany przez przedsiębiorcę.
Druga z możliwości – leasing finansowy - różni się przede wszystkim tym, że leasingobiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jedynie część odsetkową raty. Przedmiot leasingu wchodzi za to do majątku przedsiębiorcy, a więc leasingobiorca może go amortyzować.
Kluczowe korzyści wynikające z leasingu
Mnogość zalet leasingu powoduje, że w większości przypadków okazuje się najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, choć - w zależności od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy - zdarza się, że inna forma finansowania będzie bardziej adekwatna.
Oto najważniejsze z nich:
większa dostępność leasingu niż kredytu - w odróżnieniu od ofert kredytowych o leasing mogą starać się firmy mniejsze, bez zdolności kredytowej, które funkcjonują na rynku krótko. Należy mieć na uwadze, że staż działania zwiększa wprost proporcjonalnie szanse na otrzymanie bardziej korzystnych warunków niemniej krótki staż nie zabiera szans na leasing.
minimalne zaangażowanie środków własnych - wpłacamy dostosowaną do naszych potrzeb opłatę inicjującą a zatem nie blokujemy wolnego kapitału. W tym czasie sprzęt, maszyny czy flota może na siebie zarabiać już od pierwszego dnia pozyskania.
stosunkowo krótki czas procesowania i minimum formalności - często potrzebne są tylko dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności, dane z Księgi Przychodów i Rozchodów/wyciągi z konta. Czas podjęcia decyzji zwykle nie jest dłuższy niż kilka dni.
nie wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej – jest to istotne, jeśli rozważamy w najbliższej przyszłości składanie wniosku o kredyt inwestycyjny lub na inne cele.
brak skomplikowanych zabezpieczeń typu hipoteka czy poręczyciele. Tutaj jest to najczęściej weksel in blanco lub po prostu leasingowany przedmiot.
stałe miesięczne raty leasingowe a także dodatkowe pakiety serwisowe,
korzyści podatkowe – mówimy tutaj o tzw. tarczy podatkowej. Wybierając leasing operacyjny przedsiębiorca odlicza podatek VAT od wszystkich rat leasingowych, opłat związanych z leasingiem (w tym opłaty początkowej) oraz - jeśli planowany jest wykup auta- od kwoty wykupu po zakończeniu umowy. Wybierając leasing finansowy VAT odliczymy jednorazowo od łącznej wartości przedmiotu leasingu.
projekt i wykonanie 2021