Zamów bezpłatną konsultację

+48 570 77 88 88

jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?
17 marca 2020

Ile trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Szybkie tempo życia i dynamika zmian powoduje, że oczekujemy wszystkiego tu i teraz. Czy nasze oczekiwania są zbieżne z rzeczywistością leasingową?

Procedura ubiegania się o leasing trwa od kilku dni aż do kilku tygodni. Zależy to przede wszystkim od złożoności transakcji, tego jaki rodzaj środka trwałego chcemy nabyć, czy jest on używany czy nowy a także od poziomu zaangażowania przedstawiciela firmy leasingowej, z którą postanowiliśmy współpracować.

 

Przybliżony czas realizacji formalności leasingowych

W zależności od wspomnianych czynników, od momentu złożenia wniosku po dzień odbioru nowego przedmiotu leasingu, czas oczekiwania można szacować następująco:

  • Samochody osobowe i ciężarowe (DMC do 3,5T) - 2-5 dni

  • Samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe - 2-7 dni

  • Maszyny łatwo zbywalne i popularne (np. budowlane) - 2-7 dni

  • Maszyny nietypowe, niszowe - 5-14 dni

  • Złożone transakcje z wieloma zmiennymi (krótko funkcjonująca działalność, wysoka wartość transakcji, niszowa branża i nietypowe urządzenie itp.) - kilka tygodni

 

Jeśli zdecydowaliśmy się na leasing przedmiotu używanego trzeba rozszerzyć te widełki czasowe o dodatkowe 2-3 dni, choć nie musi to być regułą.

 

Procedura zawarcia umowy leasingowej

 

  • Dokumenty

Osoba ubiegająca się o leasing przesyła kopie dokumentów wymaganych przez firmę leasingową oraz wypełniony wniosek. Ostateczna ilość dokumentów wynika z przyjętej procedury (uproszczona, standardowa lub pełna) ale także z wymogów firmy leasingowej. W zależności od standardu obsługi mniejszą lub większą część dokumentów przygotuje w imieniu klienta firma leasingowa. Szczegółowy wykaz najczęściej wymaganych dokumentów można znaleźć tutaj (i wstawić hiperłącze do kolejnego krótkiego artykułu). Aby już na tym etapie przyspieszyć procedurę najlepiej wysłać wszystkie wymagane dokumenty za jednym razem.

 

  • Wstępna weryfikacja wnioskodawcy

Polega ona na sprawdzeniu wiarygodności przedsiębiorcy ubiegającego się o leasing w dostępnych bazach. W zależności od firmy wykorzystywane są wszystkie dostępne lub tylko niektóre z nich. Jako przykłady źródeł informacji można wymienić: Biuro Informacji Kredytowej, Krajowy Rejestr Długów, Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych czy bazy o klientach banku macierzystego.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są weryfikowane również jako osoby prywatne. Dodatkowo sprawdzana jest też zdolność kredytowa wnioskodawcy (za wyjątkiem przyjęcia procedury uproszczonej).

 Jeśli wnioskodawca figuruje w którejś z baz uzyskanie leasingu może być niemożliwe lub utrudnione poprzez dodatkowe warunki udzielenia leasingu  np. wyższą kwotę inicjalną (początkową). Jeśli otrzymasz informację, która Cię nie satysfakcjonuje skontaktuj się z nami - mamy doświadczenie poparte sukcesami w uzyskiwaniu leasingów w sytuacjach złożonych i na pozór nie do przejścia.

 

  • Weryfikacja dostawcy oraz przedmiotu leasingu

Po pozytywnej weryfikacji wnioskodawcy sprawdzany jest dostawca i środek trwały. Procedura przebiega szybciej, jeśli decydujemy się na leasing u autoryzowanego dealera, partnera lub producenta/importera. Jeśli korzystamy z usług niewielkich, mało znanych i krótko działających przedsiębiorców (komisy, drobni sprzedawcy) weryfikacja może trwać dłużej.

 

  • Wizyta u leasingobiorcy i podpisanie umowy

Podczas jednej wizyty leasingodawca realizuje dwa cele – oprócz oczywistego jakim jest dopełnienie formalności w postaci podpinania umowy jest nim również sprawdzenie czy firma rzeczywiście działa. Dodatkowo może on też poprosić o oryginały dokumentów rejestrowych. Jeśli leasing  jest udzielany w ramach procedury uproszczonej wizyta czasem nie jest konieczna.

Po zrealizowaniu powyższych punktów i pozytywnej ocenie wydawana jest ostateczna decyzja o finansowaniu.

 

ikona email   biuro@premiumleasing24.pl

ikona   +48 515 101 113

Firma leasingowa PremiumLeasing

facebook ikona

Strony internetowe Bydgoszcz

projekt i wykonanie copyright 2021