Przedsiębiorco, pospiesz się z leasingiem samochodu!

Data: 2018-11-06

 

Czekaja nas poważne zmiany w przepisach
Pod koniec sierpnia bieżącego roku Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych, który potwierdził zapowiadane już w czerwcu zmiany związane z użytkowaniem firmowych samochodów służbowych. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019. Czego możemy się spodziewać?

Kluczowe zmiany podatkowe dotyczące leasingu

  • Koszty eksploatacyjne samochodów użytkowanych wyłącznie firmowo nadal będą mogły być odliczone w 100%. Przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję przebiegu jak w przypadku VAT.
  • Wydatki eksploatacyjne w przypadku aut użytkowanych prywatnie i firmowo będzie można odliczyć jedynie na poziomie 75% (paliwo, opony, serwis itp.).
  • Użytkowanie samochodu osobowego firmowo i prywatnie będzie skutkować tym, że z kosztów podatkowych zostanie wyłączona połowa wydatków związanych z jego nabyciem i eksploatacją. Raty leasingowe będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu do kwoty 75 tys. zł.
  • Limitem zostanie objęty leasing operacyjny samochodów osobowych - 150 tyś. dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych – do końca tego roku nie obowiązuje go żaden limit.

Czy leasing samochodu przestanie być korzystny? Czy jest na to jakiś pomysł ?

Dla umów, które zostaną zawarte przed datą wejścia nowych przepisów nadal będzie można zaliczać koszty na dotychczasowych zasadach. Nie trudno wywnioskować, że w przypadku droższych samochodów osobowych, zniknie główna obecnie zaleta leasingu operacyjnego – możliwość rozliczenia kosztów leasingu w krótkim czasie, bez ograniczenia kwotowego.

Spieszyć powinni się przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy planują leasing samochodów droższych. W projekcie ustalono limit 150 tyś. zł brutto, tak więc na wspomniany limit złoży się wartość samochodu oraz VAT. Oczywiście mamy możliwość odliczenia 50% VAT, zatem odejmując od limitu pomniejszony o odliczenie VAT otrzymamy kwotę jaką możemy odliczyć z wartości samochodu. W przypadku przedsiębiorców nieVatowców całość kwoty dotyczy jedynie ceny samochodu.

Limity a wykup auta
Legalna optymalizacja podatkowa ....
Warto zwrócić uwagę na fakt, że do wyliczenia kwoty będącej podstawą do zaliczenia w koszty jest tylko cena leasingowego pojazdu.
Przykład ( przedsiębiorcy nie Vatowca)
Samochód kosztuje 300 tys. zł brutto, więc leasingobiorca będzie mógł potraktować jako koszt połowę każdej opłaty leasingowej – czyli pierwszej opłaty inicjalnej oraz rat miesięcznych (ponieważ ustalony limit to 150 tys. a kwota ta stanowi połowę ceny pojazdu wycenionego na 300 tys. zł). Wysokość wykupu nie ma wpływu na limit. Jeśli wykup będzie opiewał na kwotę np. 80 tys. zł, a więc niższą niż limit amortyzacji 150 tys., to przedsiębiorca po zakupie auta i wliczeniu go do środków trwałych będzie mógł amortyzować całą kwotę. Jeśli wykup kosztowałby np. 200 tys. zł, zaliczyć do KUP można byłoby wliczyć tylko ¾ kwoty, czyli limit 150 tyś.


Osoby szerzej zainteresowane tematem zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą.
+48 570 77 88 88